Gas Price Vs Other Daily Use Items

Airpark

US Veteran
Joined
Apr 6, 2009
Messages
603
Reaction score
1,203
We are all concerned about the fact that gas prices are soaring. Yes, it hurts, just spent $67.32 to fill my truck.

However: Let's look at things in a different light.

Shaving Lotion is 4 oz bottle for 8.95. That means that 32 times that would be a gallon (128 ounces) and the price would be $286.40 per gallon.

Look at your wife's cosmetics. You pay $44.95 for a little 4 oz bottle of "Wrinkle Remover" so apply the same principle to it and it costs only $1,438.40 per gallon.

Now, you and I both know you ain't living with the little lady without her cosmetics. When momma is not happy...nobody is happy.

Take computer ink cartridges. The have about 1 oz of material in them and cost an average of $16.95 per cartridge, so they only cost $2,169.60 per gallon.

All things we use everyday and take for granted.

Makes gas look rather inexpensive, doesn't it?

Just some rambling food for thought.

Good Luck,
 
Register to hide this ad
Sorry, but I don't think it's food for thought at all. You just listed things that we can cut back on. I can't cut back on driving to work. I get what you are saying, but any list that links want items vs. need items is bunk to me. Not trying to be rude, please understand that. I would prefer to see a list showing the price of your grocery trip ten years ago vs. today. That would be a shocker and a half.
 
I can't cut back on driving to work.

Yes you can, I quite going to work almost 10 years ago, and if I can do it so can you. Now Mama will not live with out her cosmetics, which is just fine with me.

But on a more serious note, I do run through about 10 gallons of mid-range gas a week, at $3.85 per, so I feel the pinch like most of us.
 
Last edited:
Sorry,I can't cut back on driving to work. I would prefer to see a list showing the price of your grocery trip ten years ago vs. today. That would be a shocker and a half.

I disagree with you on driving to work. There are LOTS and LOTS of carpools and IF we all took PUBLIC transportation (Bus, Train) we could all cut back on driving. We are all paying taxes to support these entities.

Problem is we DO NOT WANT to. We value convenience too much.

YES!!!! There is one HUGE difference in the price of groceries. Back in the 40's when I was a kid I worked in a grocery store for the magnificent wages of $0.11 ( eleven cents) per hour and was glad to get that.

I was really making $$$ when I switched to the meat department for $0.16 per hour.

The biggest grocery purchaser of the week spent the whole sum of $22.00 on groceries. I used to pack them in the old wire bound orange and grapefruit crates.

I just spent $37.92 and got three bags of food. Yes, it has really changed and the manufacture of ethanol and green is only going to take more farm land out of production and prices are going to rise more.

Things have certainly changed.
 
There are other places most people could cut back. I look at my cable and cell phone bills and know where I could cut first. BTW, I'm old enough to remember when folks lost thier minds when gas went to $0.65/gal.
 
Not everyone has the luxury of being able to join a car pool. Can't have a pool unless others are going your way.
 
I'm an older senior citizen on pension & SS. Not many ways to cut down on gasoline use. Use the postal service & computer to order the Meds I need. Doctor is a short walk away but I feel for my kids & grandkids. They have to get to work & school. What about them? I believe our Govt. is responsible for the mess we are in. Besides the argument you have given is striaght out of the Communist Manifesto. Printer ink be Dammed.
 
I am waiting to hear Nancy Pelosi, Harry Reid, and all of our other leaders start talking about obscene oil company profits, and how it is all the Presidents fault. I think I will be waiting for at least two more years. It also does not seem like I am hearing as much about the homeless as I did before we had a Democrat in the White House.
 
I'm an older senior citizen on pension & SS. Not many ways to cut down on gasoline use. Use the postal service & computer to order the Meds I need. Doctor is a short walk away but I feel for my kids & grandkids. They have to get to work & school. What about them? I believe our Govt. is responsible for the mess we are in. Besides the argument you have given is striaght out of the Communist Manifesto. Printer ink be Dammed.

Dick, what is an older senior citizen? I am bumping up agains 80 years old. You?

Kid and grandkid getting to school, I walked each way when i was a kid. Later they started school buses and I was in heaven, with a ride. I see the school parking lots loaded with kids cars....why can't they take the bus?
The govt I agree is part of the problem. However, IMO, the VAST entitlement programs have killed our work ethic. In my childhood there was a lot of truth in the country music song about in the summer we did not have shoes to wear and in the winter we got a brand new pair.

Where do you get the Communist Manifesto bit. Not from me?

I remember when gasoline was $0.25 per gallon. While I was in the service I traveled through Witchita Falls, TX and they had a gas war going on and it was $0.10 and if you filled up they gave you a bunch of cheap glasses. I filled up and continued the trip up to Washington State with the glasses on the back seat of a 1950 Ford that I had bought on credit with my mother signing the note with me.

Printer ink be damned? Well I reckon that is OK by me. Too expensive anyhow. What do we use instead?

Things SURE have changed since my childhood. I do not recall anyone having all the contracts and lawyers....just a good firm handshake and it was done.
 
Try buying gasoline in 4oz sealed metal pressurized containers and see how much is costs. :D
 
Try buying gasoline in 4oz sealed metal pressurized containers and see how much is costs. :D

YEP - Comparing SMALL quantities of PACKAGED, name brand stuff to something that you provide your own packaging for doesn't work.

How much would 20 gallons of printer ink cost if you brought your own barrel?
I believe that some women can quote you a price for *perfume* bought in 55 gallon quantities. They HAVE to be buying it in bulk to wear a quart at a time :eek:
 
Has anyone compared the price of gas compared to other staples of everyday life (gal. of milk , loaf of bread , dozen eggs , lb. of powder , 1000 primers , box of ammo) thru the years , factoring in inflation?
 
YEP -
I believe that some women can quote you a price for *perfume* bought in 55 gallon quantities. They HAVE to be buying it in bulk to wear a quart at a time :eek:

True story: An article on my T.V. (WHICH IS THE ONLY SOURCE OF ABSOLUTELY TRUE INFO) confirms what I always knew. The older a woman gets she loses her sense of smell. Especially for fragrances. So most women use too much perfume when they're over 50 and you can smell them before you you see them.
 
Its always good to look at things in different ways. However, in this case, my car (which is a fairly fuel efficient Toyota Camry) uses more gas than I need milk, ink, or anything else. Then you tie the fact that all of our goods are shipped by trucks and planes and the already rising cost of living goes up even more. In addition your dollar keeps dropping in value and pay raises for most of us are few and far apart right now and there are some tough times coming up.

For me personally this spells a little extra doom as I work in aviation and I don't think even the biggest environmentalist would step foot in a passenger jet powered by anything other then a fossil fuel of some sort and feel safe about it.

Now for the bright side, as Americans we have overcome everything else that has been thrown at us. So while times will be tough, if we follow the American principles that founded this great nation, we will pull through.

Hopefully this isn't viewed in any form as a political argument, as I am purposely trying to leave politics out of my minor input to this conversation.
 
Take computer ink cartridges. The have about 1 oz of material in them and cost an average of $16.95 per cartridge, so they only cost $2,169.60 per gallon.

I don't need 500 gallons of ink to do my job every week, but I do need 500 gallons of diesel fuel....
 
How does the price compare to botteled water now?

When I was a kid in the 40s I actualy heard of a scam where this guy had two gas tanks in his car. He would stop at some backwoods rube farmers, demonstraight filling up with water and dropping a "magic pill" in the gas tank, selling some to the farmer and driveing off with his money!
 
Last edited:
In 1972 I was a Senior in High School and made minimum wage of $0.70 an hour. Gas cost 32 cents a gallon. Currently Montana's minimum wage is $7.50 and gas cost about $3.50 a gallon. Yes it hurts the fixed income and most of the rest of us but we still have it pretty good.
 
Talking about being a kid - When I was a kid we didn't need no stinking gasoline, 'cause we didn't have no stinking cars, or electricity, or grocery stores or stores of any kind, or doctors. We had chickens and pigs, some horses, couple of cows. We barter for all our needs. My father slaughter a pig once a week, we sell some of the meat, we keep the rest, especially the lard for cooking and doing more bartering for beans, rice, corn, etc. Ink, what for?

Pete
 
I disagree with you on driving to work. There are LOTS and LOTS of carpools and IF we all took PUBLIC transportation (Bus, Train) we could all cut back on driving. We are all paying taxes to support these entities.

Problem is we DO NOT WANT to. We value convenience too much.

YES!!!! There is one HUGE difference in the price of groceries. Back in the 40's when I was a kid I worked in a grocery store for the magnificent wages of $0.11 ( eleven cents) per hour and was glad to get that.

I was really making $$$ when I switched to the meat department for $0.16 per hour.

The biggest grocery purchaser of the week spent the whole sum of $22.00 on groceries. I used to pack them in the old wire bound orange and grapefruit crates.

I just spent $37.92 and got three bags of food. Yes, it has really changed and the manufacture of ethanol and green is only going to take more farm land out of production and prices are going to rise more.

Things have certainly changed.

I check our carpool board every few weeks at work to see if anyone else lives near me and has close to the same shift hours as me. Two years later, no. Last year they tried to use some kind of fed funding on a van pool. The more of us that ride the van the less it costs each one of us. If there aren't enough of us to carpool then how are we supposed to blow other people's money on a van pool??? I drive 112 miles five days a week to get to my job. Next I suppose I will be told to sell my house and move closer or quit my job and look for one closer to home. I'll get right on that. The funny part to this is I remember pitching a fit when I had a Mustang and gas went to over a dollar and a half. I would tie rope to the steering wheel and sit naked on my roof and drive to and from work for a year for gas to be a dollar and a half again. Now I drive 60mph in a Civic and don't run the A/C trying to make sure I stay in my 40-44mpg. Thank you Japan, Mobil1, K&N, and Fram for helping me get that many mpg in a non hybrid.
 
Back
Top