Cdog
Member
With money the way it is today I'm struggling a bit about buying more handgun powder. My dilemma, I've found two lbs each of Vihtavuori 3N37 and N340. I use both products and have several lbs on hand. I'm not really needing any of either, but what I've found is priced at $35/lb.
Normally I wouldn't fret about spending $150 on a bargain that I really don't need. Now however I now fret about paying for my home heating and groceries.
A person can "bargain" himself broke. I'm not, "yet anyway."
I don't foresee the price of VV products going down, but there are lower cost alternatives that I also use. Availability and price of all products is very uncertain.
So, spend the $140 and appreciate having the powders. Or do I pass on it? Setting on the cash for something that may be more important as winter approaches is what the responsible voice tells me. The other voice is saying, the way things are you're not likely to get any powder at a lower price. Buy It!
Thanks for allowing me a sounding board. Also thanks for taking the time to read and any insight you have to share.
Normally I wouldn't fret about spending $150 on a bargain that I really don't need. Now however I now fret about paying for my home heating and groceries.
A person can "bargain" himself broke. I'm not, "yet anyway."
I don't foresee the price of VV products going down, but there are lower cost alternatives that I also use. Availability and price of all products is very uncertain.
So, spend the $140 and appreciate having the powders. Or do I pass on it? Setting on the cash for something that may be more important as winter approaches is what the responsible voice tells me. The other voice is saying, the way things are you're not likely to get any powder at a lower price. Buy It!
Thanks for allowing me a sounding board. Also thanks for taking the time to read and any insight you have to share.