testing out some sheep cheese

Joined
Nov 2, 2012
Messages
13,752
Reaction score
13,275
Location
Reno Nv
Figured it was time to get rid of one of my "Bucket" list items,
while I was still able to maybe enjoy them?

Went to one of our new cheese deli's and sampled 6-7 and came home with three.
I will be back, since there were some great ones to be had, even for sheep milk.

I had a list and the store only had 30% of the ones, that I picked off of all of the cheese on the net.

I came home with one of the old stand by;
Pecorino Romano, a hard crumby cheese at .66 Lb for $20.53

Next was the Ossau Iraty cheese, that went .33 Lb for $12.15
both of these were tasted at home with my wife.

Later we will try the Brillat Savarin soft/spreadable.
I bought a large section and had it cut in half. One section will be used
at the Super Bowl party at my D-N-L's house for a "Thumbs up or down" tasting, with the other section rat holed at my house.

I am hoping that it is like the "Monk" cheese that we enjoyed long ago, when we lived in the Bay area.
Each .29 Lb section went for $11.28

Hoping to find some Jarsberg, Muenster, Taleggio and Gruyere cheese, in my next outting.
I have been in a Cheddar and Brie rut, for the last ten years.

"Wake up, taste buds" !

Note;
I'm sorry
I messed up, the oz should read Lb. (fixed)
Thanks guys.............
I feel a lot better, now. :eek:
 
Last edited:
Register to hide this ad
I'm sorry I don't understand your monetary conversion system, If those were US dollars, I could had fed my entire family for several days on that amount.

I do like cheese, but I must be a barbarian!

Ivan
 
I like goat cheese, or at least some of it, sometimes. My wife does not. I was unaware of sheep cheese.

I've been sticking pretty much to sharp cheddar, swiss, for sammiches and burgers, and cambozola, which I enjoy on crackers once a week or so.

But, maybe you will inspire me to get out there on the cheesy edge of the envelope!

And my congrats on enjoying yourself with some self indulgences!
 
Don't take it wrong but those prices are absolutely ridiculous 30 to 40 dollars a pound?? A pound of cheese that will pay for my wife's and my meals for about a week. I guess I grew up in a really poor environment. To me an utter waste of money...course I feel the same way about expensive likker...even the 30 cans of beer at Sam's club for 18 dollars LOL
 
my latest cheese thing is smoked cheese... not the store bought stuff.. but direct from the smokehouse... the favorite is affiliated with a small town grocery store... they smoke meat & fish too.... so far everything has been wonderful... if you are lost in Nebraska... let me know... I will give you the town name & address... lol
 

Attachments

  • 20231220_133750.jpg
    20231220_133750.jpg
    110.4 KB · Views: 7
While there is a world of difference between Feta from sheep and from cows both pale in the taste of that sold in Greece. I like strong flavor cheeses in small amounts and would pass at those prices. If that is your thing, hope it is enjoyable.
 
Honestly I like some good cheese. I've never had smoked goat or sheep sheese...Limburger, once was enough and others. Smoked was ok but my wife didn't care for it. My father in law smoked cheese once when we smoked some bacon and hams. We did some hickory, mild wild cherry ONCE and some American chestnut ...but it was hard to find. We cut our own wood. Hickory IS traditional of course, but the chestnut was good with bacon and the cheese. Mild. Don't remember what cheese we started with. Something my FIL liked
 
I'm sorry I don't understand your monetary conversion system, If those were US dollars, I could had fed my entire family for several days on that amount.

I do like cheese, but I must be a barbarian!

Ivan


I corrected the oz vs lb thing but;
yes some of the high brow cheese, does cost $30 a pound to the top tier stuff
that might be aged 24 months to up to five years, or more, in caves.

I will probably only try this high dollar cheese one time, so the $15 to $20, little package
is not going to hurt in the long run and I will have answered my question about it's taste and cost.

I have a cost slip where Gouda is only .53 a ounce, while the top tier so far is at $2.35 per ounce.

My 8oz Walmart Brie for $4.69 comes to only 58.8 an ounce.
for this retired, old man. :D
 
If you like it a bit ripe you might like that Taleggio. It's one of my favorites. I was getting it regularly but Biden has about priced me out of it unless I can find it cheaper somewhere. Fresh Market is the only place I've found it. I generally let it age a bit more in the refrigerator. To me it's sort of a Limburger lite. It's great with fruit and bread (good bread). Jarlsburg is good with sardines and crackers. I've found Brie are pretty good after maturing anoth month + in the refrigerator. About the only cheese I don't like are the ones that are so salty they make you want to cough when you try to eat them.
 
For the rich and famous there is the Pule cheese made from mule and goats milk out of Serbia.It will put your credit card back a little with the price tag at
US: $1,300 per kilogram.

Makes my store look like I'm going to the 5 & Dime store !!
 
I much prefer flavorful, aromatic cheeses. I know I’ve got a good one if it makes my gums tingle and drives my granddaughter out of the kitchen.

I’ve no interest in the bland stuff like Brie.

There’s little available at the Kroger that interests me. I managed to get the Whole Foods to order Keen’s Farmhouse cheddar, so they have a good sharp English cheddar on hand.
 
Back
Top