Went to the store for some cans of beer for a road trip. 12 pack was 12.99 and the 24 was 14.99. Should I have bought 2 of the 12 packs?
12 divided by 12.99 = 92 cents per beer. 24 divided by 14.99 = $1.66 per beer. So, buying the 12 packs is the obvious choice.![]()
12 divided by 12.99 = 92 cents per beer. 24 divided by 14.99 = $1.66 per beer. So, buying the 12 packs is the obvious choice.![]()
Went to the store for some cans of beer for a road trip. 12 pack was 12.99 and the 24 was 14.99. Should I have bought 2 of the 12 packs?
AHHH, not sure where you learned math but you might want to recheck your theory!! I hope you don't reload!!
I'll bet 90% of today's youth couldn't answer that question.Went to the store for some cans of beer for a road trip. 12 pack was 12.99 and the 24 was 14.99. Should I have bought 2 of the 12 packs?