Consumer pushback on grocery prices?

I shop at Meijer, don't eat much in my old age, buy what I want, stock up when I go so I only have to go about once a month. With 75% of Americans being overweight or obese it would seem that the best way to reduce spending on groceries would be to eat a bit less.
 
Do you save going to Walmart and Aldi's after taking into account the cost of the gas used making the trip.

My wife's Aunt Fanny and Uncle Mike, retired deli owners of Riccio's Deli in Ardsley NY, used to look at all the newspaper ads and go from store to store buying apples here, bread there, meat over there.

We used to get a kick out of it, and a laugh. It kept them busy, got them out of their house, so it was a good thing. And gas was a lot cheaper. :)

1970's pic of the deli.

 
I like to shop at Publix. I'm finally, what I consider, to be making good money. So i buy what I want for the most part, but sometimes I push back. Today at Publix 18 eggs are $8. What surprised me was a bogo deal on Lysol spray. $9 and some change. I bought 1 can which was cheaper than during COVID.
 
I hauled groceries all over WNY, Pa and NEO for 34 yrs. I delivered groceries to store via tractor trailer and at end of day I'd pick up a backhaul to bring product back into the warehouse. It was a large chain of 160 stores or so. About 1500 employees in stores and another 700 in distribution. But nothing like Kroger or Publix size wise. A lot of the ma n Pa vendors that I'd pick up from would complain how they were not paid on time or were expected to eat the cost when supplies increased in price. Yet the grocery chains raised their price because of rising cost. Even though there was no cost incurred. A lot of people also don't realize manufacturers pay the retail chains just to have their products in the store. It's like buying shelf space. It's a fact that grocery profits are Pennie's on the case. But there is a lot of money being made in other ways. Big stores make a killing with their prepared foods. I don't feel sorry for grocery stores when they say "we're struggling to hold the line on cost". They are selling things people have to have. I noticed they let their stores get as run down as the neighborhood would tolerate. They are all about profits.
 
We all know about the million or so chickens that had to be killed to stop the spread of Bird Flu. Egg shortages = higher egg prices.
Wasn't there also a freeze or a blight or something that wiped out a lot of the orange crop a few months ago? Seems like I remember something about that. Orange shortages = high prices for OJ.
Of course energy costs are just starting to come down - at least around here. Gas is down to $2.89/gal in Idaho. But it is going to take a while for the energy prices to come down enough to make a significant difference. High energy (transportation) costs = higher cost for everything.
It takes a little time to reverse a 4-year trend of the highest inflation rates in 40 years.
Consumers changing buying habits and leaving higher-priced items on the shelves will put downward pressure on prices - even if only by making the stores discount the items to keep them from becoming unsellable due to expiration dates.
Market forces work. Not always to our advantage, but they definitely work.
 
Last edited:
My venison chops are the same price they were for the past decade. The guy down the road still sells eggs $3.00 dozen. Friday fish fry's are Lake Erie Walleye. Again no price increase.

I am now eating deer meat every Wednesday.
Started doing it to loose a little weight but noticed it does help on the grocery bill.

I think were going to double the garden this year.
 
You have just reminded me of another joke the grocery stores have been trying to pull, $11/12-pack of soda. Not doing that, and neither was anyone else judging buy the packed shelves week after week. So then they do the "Buy 2, get 2 free" game. That's still $5.50/12-pack, which is too much. I stocked up late last year/early this at $3.50 and $4/12-pack.

Last week I say a daily advertisement at Harris Teeter for buy 2 get 3 free! Limit of 10. Never had seen that before.
Larry
 
I am now eating deer meat every Wednesday.
Started doing it to loose a little weight but noticed it does help on the grocery bill.

I think were going to double the garden this year.

It's great for blood pressure and cholesterol as well. Better than chicken, some studies suggest.
 
Not Just Groceries - Dining Out

The price of groceries could double, or even triple and Americans would continue to eat like pigs.

"Push back"; LOLOLOLOL!!!

Yesterday driving with SWMBO we passed several FULL parking lots at Dine-In establishments.

Drive Thru lines do not seem any shorter when I drive past.

Bekeart

I was disappointed that the local Kroger did not have corned beef briskets on sale for St. Patrick's day.
 
Luckily our chickens are sstarting to lay again. We saw a local store had hamburger80-20 for the cheapest price in over a year...we went to the store and bought 20 pounds...but it is local all natural organic grass fed Wy/Mt beef...equals tough in steak...Fruits and veggies sound pretty good but I can say eating them is not cheaper than notmal diets. Ask my sister...the Vegan...costs more for veggies. That local store is more expensive than WW. but only 36 miles RT...2 WW's are 90 and 96 miies RT. I bought OJ...during the cold for 5.99 a gal. I stored it on the porch (frozen). Just put the last in the fridge a few days ago. OJ is over 7 dollars...lemonade is 4 dollars...hmmm...Garden is going to be important this year...this week we are making tomato/spaghetti sauce...about 50 qts and cooking veg beef soup...bean soup too. We freeze it for later. I fear the local deer crop is going to suffer a loss this year...maybe an elk too
 
OJ is over 7 dollars...lemonade is 4 dollars...hmm

Have taken to buying packs of lemons and getting the juice and brine made from the outer peel to make "fair ground" fresh lemonade. Use of artificial sweetener eliminates the sugar.
 
Competition keeps the grocers honest around by us.

We have 2 Publix, 2 Aldi, 3 Lowe's Foods, 2 Food Lion, Lidl, 2 Wegmans, a slew of Harris Teeters, 2 Butchers Markets, Whole Foods, Sprouts, Costco, Sam's, 2 Trader Joe's, and smaller independent grocers.

And more coming.
 
Last edited:
When I was a kid in the 60's we had a stay at home mom who had to feed 10 people on my fathers salary. My mom would search the sale papers every week and we would travel to 2 and sometime's 3 different grocery stores to buy groceries for the week. The difference in price from one store to another on an item was only pennies but it all added up.
 
Wife and I buy the same stuff, it just costs more.

Not going to change it up now.

We did make one adjustment... we were buying Linus that Frosty Paws ice cream for dogs. He gets one every few days as a treat. It went up to $6.50 for 4 ice creams.

Kroger has a 12pk of dixie cup vanilla ice creams for $3.

So far he has not complained.
 
Back
Top